PREZENTARE PAROHIA SF. ANDREI

ISTORIC PAROHIE

Parohia Sfantul Andrei - Cluj Napoca

SCURT ISTORIC AL PAROHIEI SF. ANDREI

Parohia cu hramul “Sfântul Apostol Andrei” din Cluj-Napoca, Protopopiatul Cluj II a fost înfiinţată în data de 8 martie 1991.
La 18 aprilie 1993 a fost deschisă biserica de lemn cu statut provizoriu. În anul 1994 s-a pus piatra de temelie pentru actuala biserică şi clopotniţă .
Proiectul arhitectural aparţine Prof. Universitar Doctor Aurelian Trişcu  de la Universitatea din Bucureşti.  Elementele particulare de arhitectură au ca model Bolniţa de la mănăstirea Cozia.

Pictura murală a fost executată de zugravul Lefter Vasile, ucenic al maestrului Grigore Popescu.  Iconostasul (rama) a fost executat de tâmplarul Tamaş din Săvădisla, iar icoanele de diacon Nicolae Bradu Bălan din Alba-Iulia. Pictura exterioară a fost executată în tehnica frescă de pictorul Mihai Gabur, localitatea Negrești, județul Neamț.

Primul preot al parohiei a fost P.C Părinte Ştefan Liviu, Vicar-Eparhial la acea vreme (1991-2002).

Ca obiecte de patrimoniu parohia deţine două icoane din secolul XVIII reprezentând: Botezul Domnului nostru Iisus Hristos şi a Maica Domnului cu Pruncul; ele provin din donaţia credincioşilor.
Parohia are un număr de aproximativ 460 de familii(1200 suflete). La nivelul parohiei activează un Grup Coral cu denumirea “Sfântul Apostol Andrei”, cu activitate neîntreruptă din anul 2002 până în prezent. Formaţia Corală abordează un repertoriu religios şi laic, având CD-uri înregistrate şi turnee în ţară şi străinătate. Grupul este coordonat de preotul paroh prof. dr. Petru Stanciu. De asemenea preotul paroh are activităţi cu copiii din parohie în Postul Paştilor şi în Postul Crăciunului. La parohia noastră au avut loc prezentări de carte şi de albume muzicale aparţinând unor  personalităţi clujene şi Corului Seminarului Teologic.

Activitatea filantropică este o preocupare permanentă a parohiei prin ajutorarea unor persoane nevoiaşe din parohie şi din afara ei; a unor elevi şi studenţi cu preponderenţă teologi şi prin organizarea de colecte ocazionale.

DATE DE CONTACT

Strada Galaxiei nr 2 Cluj Napoca

DATE PE SCURT

Parohia  „Sfântul Apostol Andrei” Cluj-Napoca